Minikompiuteriai stipriai pakeitė elektronikos mėgėjų pasaulį. Tikriausiai labiausiai paplitęs ir geriausiai visiems žinomas yra Rasperry Pi minikompiuteris. Kaip teigia Rasperry Pi kūrėjai, jau parduota beveik 4 milijonai šio minikompiuterio vienetų (2014 rugsėjo duomenimis).
Prieš keletą mėnesių buvo pristatyta atnaujinta Rasperry Pi Model B+ versija. Kaip teigia patys kūrėjai, tai tiesiog prieš du metus pristatyto Model B galutinė versija, kurioje įgyvendinta nemažai vartotojų pageidautų pakeitimų.
Atnaujintas Model B+ naudoja tą patį BCM2835 (700 MHz) procesorių, turi tiek pat RAM (512 MB), jame veikia ta pati programinė įranga.
Reikšmingiausi Raspberry Pi Model B+ pakeitimai:
• Daugiau GPIO. Dabar jungtis turi 40 išvadų, iš kurių pirmieji 26 yra išdėstyti kaip ankstesnėje versijoje. Tarp naujų GPIO yra du dedikuoti I2C linijos kontaktai, kurie numatyti ID EEPROM prijungimui.
• Daugiau USB jungčių. Ankstesnės versijos turėjo po dvi USB jungtis. Šioje versijoje jū jau yra keturios. Taip pat papildomai išspręsta „karšto jungimo“ (angl. hot plug) ir srovės viršijimo problemos, papildant schemą.
• Micro SD atminties kortelė. Ankstesnėse versijose buvo naudojama pilno dydžio SD kortelė, kuri būdavo nemažai išlindusi už minikompiuterio kraštų. Naujesnėje versijoje patalpintas lizdas micro SD kortelei.
• Mažesnės energijos sąnaudos. Mažesnės energijos sąnaudos pasiektos linijinius stabilizatorius pakeitus efektyvesniais impulsiniais stabilizatoriais.
• Kokybiškesnis garsas. Garso traktas turi atskirą mažatriukšmį įtampos stabilizatorių.
• Patogiau išdėstytos jungtys. USB, Ethernet, HDMI, 3.5 mm jungtys išdėliotos viename lygyje. Ethernet tinklo šviesos diodai patalpinti pačioje jungtyje, o anksčiau jie buvo ant PCB. Kompozitinio vaizdo išėjimas perkeltas į 3,5 mm lizdą, kaip papildomas kontaktas. Tvirtinimo skylės išdėliotos prie plokštės kampų.
Paanalizavus išvardintus pakeitimus, stebina, kad iš esmės RasperryPi skaičiavimo pajėgumai nebuvo padidinti (kaip minėjau, naudojamas tas pats vieno branduolio 700 MHz procesorius bei tas pats 512 MB RAM kiekis).
Rasperry Pi Model B+ minikompiuterio kaina išliko ta pati ($35). Žinoma, Lietuvoje už tokią kainą neįsivaizduoju kur būtų galima įsigyti. Paanalizavęs žinomiausias lietuviškas elektronikos parduotuves pastebėjau, kad Model B kaina nepakitusi, o Model B+ kažkodėl parduodamas net brangiau (gal dėl to, kad turi prikaupę sandėlyje ir nori išsiparduoti …).
Taip pat buvo pristatytas ir Rasperry Model A+, kurio savybės išliko panašios:
- Viena USB jungtis.
- GPIO kaip Model B+.
- Mažesnis PCB dydis.
- Nėra Ethernet
- 256 MB RAM
Minikompiuteriai kartu su Linux operacine sistema elektronikos mėgėjams ir kitiems entuziastams leido lengviau kurti įvairias sistemas, reikalaujančias daug programinio kodo.