Namų kompiuterių tinklas 2018

Kompiuterių tinklas šiais laikais reikalingas ne tik kompiuteriams, bet ir mobiliems įrenginiams, spausdintuvams, TV, priedėliams, žaidimų konsolėms, įvairiems IoT sprendimams, IP kameroms ir t.t..

Šviesolaidžio signalo lygio matavimas

Naujame būste išvedžiojau kompiuteriu tinklą, kuris maždaug atitinka mano norus. Be abejonės visur turėjo būti palaikomas 1Gbs Ethernet, tad buvo naudotas UTP Cat 5e kabelis. Tinklo įranga buvo paskirstyta per kelias vietas, kad optimaliau būtų naudojamas kabelis bei būtų pasiektą geresnė Wi-Fi aprėptis. Pagrindiniame tinklo mazge atvestas šviesolaidis.

Ateityje norėtųsi turėti kelias vidines 10Gbs linijas (visi backbone ir tarp NAS) 🙂 Kolkas tai gan nerealus noras, nes tokį greitį palaikanti įranga yra gana brangi ir reikalingas aukštos kategorijos kabelis arba optika.

Pagrindinis routeris (kelvedys)

Naujame būste pradėjau naudoti Telia 1Gbs šviesolaidinį internetą. Su tokiu greičiu susitvarko ne kiekvienas routeris. Tokiu atveju nepakanka turėti vien 1Gbs tinklo sąsajas deklaruojanti routerį, bet svarbus ir realus WAN-LAN greitis. Telia siūlė nuomotis savo Technicolor routerį. Mintis nuomotis nepatiko, o ir Technicolor neskambėjo patikimai. Senokai norėjau išbandyti kažką iš brolių latvių Mikrotik gaminamo asortimento ir tai buvo puiki priežastis įsigyti naują tinklo įrangą. Žinoma, naudoju Telia duodama optinio ryšio keitiklį į Ethernet.

Labai didelių analizių nedariau ir kaip pagrindinį routerį išsirinkau MikroTik RB750Gr3 (hEX). Tai routeris be Wi-Fi sąsajos. Nusprendžiau, kad Wi-Fi sąsaja pagrindiniam routeriui yra nebūtina, nes mano tinklo mazgas yra bevieliui ryšiui neoptimalioje vietoje ir vistiek viso reikiamo ploto neaprėps. Patiko tai, kad MikroTik pateikia gan išsamias aparatinės įrangos specifikacijas bei realius įvairių greičio testų rezultatus ir tai padeda objektyviai palyginti bent jau jų produktus.
 

MikroTik RB750Gr3 hEX

 

MikroTik RB750Gr3 turi 2 branduolių MMIPS MT7621A 880MHz  SoC  256MB RAM, Gigabit Ethernet. Nors įrenginio specifikacija pakankamai įspūdinga, nustebino gana mažas įrenginio dydis.

MikroTik RB750Gr3 programinis sprendimas yra RouterOS L4. Su RouterOS anksčiau neteko susidurti, tačiau labai didelių netikėtumų nebuvo. Dauguma nustatymų, kurie ant paprastų routerių atrodydavo nesunkiai įgyvendinami (pvz. port forward), čia įgyvendinami daug sudėtingiau. Gan patiko konfigūravimo galimybė per konsolę.
 

Bevielis ryšys Wi-Fi

Wi-Fi ryšio skleidimui pasirinkau routerį MikroTik RBD52G-5HacD2HnD-TC (hAP ac²). MikroTik hAP ac² turi 4 branduolių ARM IPQ-4018 716 MHz  SoC, 128 MB RAM, Gigabit Ethernet, palaiko 2X2 MIMO 2.4GHz ir 5 GHz dažniuose. Naudojama RouterOS. Šis routeris palaiko pasyvaus PoE (angl. power over ethernet).
 

Mikrotik RBD52G-5HacD2HnD-TC (hAP ac²)

 

Rinkdamasis galvojau ir apie kitą MikroTik RBcAPGi-5acD2nD (cAP ac) su tuo pačiu SoC.

Šį MikroTik pastačiau gana optimalioje pastato vietoje, užmaitinau per pasyvų PoE ir likau labai patenkintas aprėpties rezultatais. Iš pradžių planavau statyti du Wi-Fi prieigos taškus (angl. Acces Point) ir iškart galvojau, kaip centralizuotai juos konfigūruoti. Mikrotik siūlo CAPsMAN sprendimą, leidžiantį centralizuotai (pvz. iš pagrindinio routerio) konfigūruoti ir stebėti prieigos taškus. Šį sprendimą išbandžiau ir per keletą vakarų pavyko pasiekti tai ko norėjau 🙂 Žinoma, dėl 1 prieigos taško CAPsMAN naudoti nėra prasmės, bet esmė pats principas 🙂

 

Switch (komutatorius)

Kadangi turiu gana daug laidinių tinklo įrenginių, nepakako Ethernet prievadų.
 
Pasirinktas MikroTik CSS326-24G-2S+RM valdomas (angl. managed) switch su paprastesne SwOS. Switchas turi 24 vnt. 10/100/1000 Ethernet prievadus ir 2 vnt. SFP+ prievadus (iki 10 Gb).
 
 
Pasirinktas switch taip pat palaiko prievadų apjungimą (angl. LAG – link agregation) ir 802.3ad (angl. LACP – Link Aggregation Control Protocol). Prievadų apjungimas naudingas norint pasiekti didesnę nei 1Gbs greitį su NAS.
 

NAS (tinklinė talpykla)

Naudoju anksčiau aprašytą NAS QNAP TS-253A. Jungdamas prie Switch agregavau abu Ethernet portus ir taip teoriškai galiu pasiekti iki 2 Gbs greitį.
 

IP kameros ir NVR

Ant būsto esu pasikabinęs 4 IP kameras, kurios prijungtos prie atskiro PoE switcho. Kadangi kamerų dalis kabelio yra veikiamas lauko sąlygų, kameroms panaudojau specialų lauko sąlygoms atsparų UTP kabelį. Kabelio išorinis apvalkalas yra juodas, o vidinė kabelio dalis tarp gyslų užpildytą specialia žele primenančia medžiaga. Kamerų vaizdo įrašymui ir analizei naudojamas tinklinis įrašymo įrenginys (angl. NVR – Network video recorder).
 
Kameros ir NVR (DS-7616NI-K2) pasirinktas Hikvision gamintojo. Kartu su konkuruojančiu gamintoju Dahua tai yra populiariausi vaizdo stebėjimo sistemų gamintojai pasaulyje.
 


Pabaigai

Viskas atrodo gan sudėtingai ir kam tiek tos įrangos reikia 🙂

Spread the love

2 thoughts on “Namų kompiuterių tinklas 2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *